Cергій Вінницький
 

Тут мої сторінки. Чекаю на ваші коментарі.

Додати до обраного Відправити мені e-mail
Цікаві сайти
Відвідувачі
Календар
<
Квітень 2014
>
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Підписка
E-mail: 
Топ коментаторів
vinnser Cергій Вінницький
Коментрі: 41
sxz Сергій Петрович Негода
Коментрі: 1
Інші сайти
aliki Sania Sydor
ramiel Роман Дячук
fcforum Mykhaylo Feday
reporter Сергей Романенко
biba Ігор Гончарук
Коментовані запису

Творча лабораторія Сергія Вінницького

0.00 (0)

ЛІТЕРАТУРНА КАРТА ВІННИЦІ

Інформація про найпомітніші літературні спілки, об’єднання, сайти Вінниці та області станом на грудень 2005 року


У Вінницькій області проводять активну роботу з вивчення культури свого народу 51 товариство, 12 національностей. Зокрема, 4 російських, 14 польських, 23 єврейських, 3 циганських, 2 білоруських, німецьке, литовське, молдавське, чеське, вірменське, грузинське, азербайджанське.

Переважна більшість товариств єврейської та польської національностей діють в дев'яти районах області: Калинівському, Теплицькому, Барському, Тульчинському, Шаргородському, Жмеринському, Бершадському, Хмільницькому, Гайсинському, Могилів-Подільському. Чеське товариство діє в Козятинському, російське – Оратівському і Томашпільському, циганське – Літинському, молдавське – Могилів-Подільському. Товариства, як маленька родина, вивчають історію свого народу, релігію, мову, фольклор, зберігають і розвивають національні традиції і звичаї, сприяють відродженню національної культури.

В Україні на 2006 рік зареєстровано в Держкомтелерадіо близько 23 тисячі назв періодичних видань. З них всього 305 друкованих дитячих видань.

За даними директора Департаменту книговидавничої справи та преси Валентини Бабилюлько у 2005 році в Україні видруковано 9 тисяч 503 книги, з них тільки 538 – адресовані дітям.

У Вінниці не виходить жодного періодичного видання, призначеного для малят, дітей, підлітків. У бібліотеки Вінницької області в 2005 році надійшло близько 95 тис. книг. При геть занедбаній бібліотечній інфраструктурі в сучасній Україні видається 0,3 книжки на душу населення. Варто порівняти із ситуацією в Китаї: статистика вказує, на одного громадянина Китаю припадає 5 книг. Отже, уявляєте, Китай в рік друкує більше 5 млн. книг. Таким чином зараз Україна переживає велику книжкову кризу.

В Україні виходять такі журнали для дітей «Країна знань», «Соняшник», «Барвінок», «Пізнайко», «Вулик», «Ліхтарик», «Веселоньки», «Дзвіночок», «Клас», «Арт-клас» та інші.

Наприклад, у 2006 році продовжується реалізація програми «Українська книга».


= Літературні та культурні осередки Вінницької області: =

Управління культури Вінницької обласної державної адміністрації.

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва.

Вінницька організація Національної спілки письменників України.

Голова НСПУ: письменник-публіцист Володимир Яворівський.

Літературна організація України, яка об’єднує письменників, літературних критиків, літературознавців, створена 1934 року як складова частина Спілки письменників тогочасного СРСР. Напочатку мала назву СРПУ(Спілка радянських письменників України). Вищий орган НСПУ – з’їзд, виконавчий орган — праввління. А різні часи часи СПУ очолювали І. Кулик, А. Сенченко, О. Корнійчук, М. Рильський, М. Бажан(з 1954), О. Гончар, Ю. Смолич, В. Козаченко, П. Загребельний, Ю.Мушкетик, В. Яворівський. Вона розгалужена на обласні організації, має власне видавництво “Український письменник”, періодичні видання “Літературна Україна ”, “Вітчизна”, “Дзвін”, “Київ”, “Березіль”. Спілка була створена як провідний політичної в державній структурі Комуністичної партії України. В кінці 80-их років разом зі студентськими осередками київських університетів розгорнула активну діяльність, спрямовану на відокремлення від СРСР України. Зараз, як державна культурна установа, сприяє розвитку духовної культури та літератури в незалежній Українській державі. Вінницька організація НСПУ нараховує 39 професійних письменників, поетів, критиків. Вінницька організація НСПУ була утворена в жовтні 1970 року. Установчі збори відбулися в лютому 1971 року, в яких взяли участь Олесь Гончар, Михайло Стельмах, Юрій Збанацький, Степан Олійник, В. Канівець, Іван Драч та інші. Відповідальним секретарем був обраний прозаїк та перекладач Дмитро Дереч, в 1974-1986 роки – поет та перекладач Анатолій Бортняк, 1986-1999 роки(з перервою) – поет, перекладач та журналіст Михайло Каменюк, 1999-2002 роки – прозаїк Володимир Кузьменко, з 1 листопада 2002– травень 2005 роки ¬– поет, та прозаїк Василь Кобець, 1992–1995 роки, 2005 - …. роки – поет, сценарист та журналіст Володимир Рабенчук. Має офіс: м. Вінниця, вул. Соборна, 72, другий поверх, тел.: (0432) 32-69-73. E-mail: vonspu@vn.ua

Проводить презентації творів письменників НСПУ, та редагує літературний журнал «Собор».

До Вінницької організації НСПУ входять: Анатолій Бортняк,Василь Гарвасюк,Анатолій Загрійчук, Леонід Пастушенко, Дмитро Дереч, Валентина Сторожук, Володимир Рабенчук,Василь Кобець, Павло Кобець, Григор Мовчанюк,Іван Волошенюк,Анатолій Подолинний Юрій Сегеда,Віталій Борецький,Віктор Мельник, Анатолій Звірик, Петро Головатюк, Петро Зарицький, Борис Хоменко, Тетяна Яковенко, Сергій Вдовиченко, Микола Завальний, Микола Гедз,Олександр Височанський Дмитро Пічкур, Зоя Тищенко, Катерина Калитко, Микола Рябий, Лариса Колесник,Леонід Куций, Михайло Стрельбицький,Павло Халебський, Валентина Сторожук, Юрій Боярунець, Михайло Каменюк, Аполлінарій Малевич, Василь Остапов, Володимир Лазаренко, Галина Овсієнко Михайло Потупейко,Олена Чемерис, Віра Винничук, Ірина Зелененька


У 2005 році 18 письменників отримували пенсію від облдержадміністрації.

21 липня 2004 року у Вінницькій організації НСПУ проведено чергові письменницькі збори. Ці збори засвідчили про внутрішній ідейний «розкол» у професійному письменницькому середовищі. За так звані «антистатутні» дії членів НСПУ виключено вінницьких літераторів Віктора Тимчука, Володимира Кузьменка, Петро Гордійчука. Згодом ці вінницькі письменники організували літературно-мистецький журнал «Вінницький край». Тепер ці три літератори номінально освітлюють провінційний літературний процес у Вінницькій області. Ці письменники відстояли власну точку зору на авторитарні дії тодішнього голови Вінницькій організації НСПУ Василя Кобця та деяких патріархів-паріотів власного гаманця.

У травні 2005 року дії Василя Кобця були відповідно оцінені під час звітно-виборчих письменницьких зборів. На цих зборах Володимир Рабенчук на очах столичної групи підтримки Василя Кобця, голови НСПУ Володимира Яворівського та секретаря НСПУ Ніни Гнатюк, «розвінчав» культ головного інтелігента Вінницької області в особі «митця Василя Кобця» у регіональній вінницькій літературі. Про цю знакову подію в Вінницькій організації НСПУ писав Дмитро Пічкур в «Літературній Україні» у червні 2005 році. 6 лютого 2006 року

Вінницька організація НСПУ відзначила своє 35-річчя. Ось, що повідомила про цю подію «Літературна Україна»:

«Може, 35 років — це не зовсім ювілей, але за цією цифрою — сотні написаних творів, виданих книг, патріотичних справ, гідних пошанівку. Та й сама Вінницька письменницька організація зросла до 39 членів. I добре, що вінничани вирішили відсвяткувати 35-й рік народження своєї письменницької організації усією громадою. Адже ювілей — привід оглянутись назад, підвести підсумки, пошанувати себе і колег, почути добре слово від читачів, та й непогана нагода нагадати владі про своє існування та про присутність у житті Подільського краю такого диювижного явища як література. Тієї самої, що почалася з трепетної жіночої сльози Марка Вовчка, продовжилася жар¬том (часом і гірким і солоним) Степана Руданського, елегантним словом Михайла Коцюбинського, езоповою мовою Микити Годованця і продовжилась у творчості письменників нині творящих: від 92-літнього Дмитра Дереча до 28-літнього Юрія Сегеди. Навряд чи ще який край може нині похвалитися таким зірковим товариством прозаїків, як Вінниччина. Леонід Пастушенко, Микола Рябий, Анатолій Звірик, Іван Волошенюк, Дмитро Дереч... Або таким дзвінким гроном поетичних імен: Анатолій Бортняк, Тетяна Яковенко, Володимир Рабенчук, Василь Кобець, Вален¬тина Сторожук, Анатолій Подолинний, Михайло Стрельбицький, Віктор Мельник... Вписуються в когорту і щойно прийняті Тетяна Приймасюк, Надія Христич... Що ж до гумористів, то справді є підозра на розпорошений по Поділлю ген Сте¬пана Руданського: світлої пам’яті Анатолій Гарматюк, Володимир Красиленко, Никанор Зубицький, Олександр Височанський, Василь Коряк, Леонід Куций... Позаяк нові часи нового прагнуть слова, то кожен з них шукає себе у всіх жанрах, а найперше відточує перо у публіцистиці. Тож чи не гідна така творча сила пошанування? I приємно, що відбулося воно 6 лютого на вели¬кому творчому вечорі у Будинку культури Вінниці. Приємно, що влада не шкодувала ані добрих слів на адресу письменників, ані подарунків, ані обіцянок. Грамоти письменникам вручали го¬лова обласної держадміністрації Олександр Домбровський, голова обласної ради Юрій Іванов, за¬ступник голови обддержадмістрації Іван Гамрецький, в.о. міського голови Володимир Гройс-ман, голови райдержадміністрації з Мурованих Курилівців Володимир Ревуцький, з Ямполя — Володимир Волошин, мер Могилів-Подільського Петро Бровко, керівники громадських організацій, підприємств, особливо старалися представники партій та виборчих блоків. Мимоволі подумалось: ось би так і в будень. Хоч, як зізнаються вінничани, їм нарікати так уже й нема чого. От і до ювілею вийшла солідна ще й золотом тиснена антологія творів сучасних пись¬менників Вінниччини „Квітка Подільського краю" за підтримки влади з передмовами Олександра Домбровського та голови Вінницької письмен¬ницької оргатзації Володимира Рабенчука. Тут повноваго представлена творчість кожного з 39 вінницьких письменників. I перед кожним хочеться не лише шапку, а й очіпок зняти. (Цей ювілейний альманах видрукувала Вінницька картографічна фабрика з чисельними граматичними помилками і видавничими недоліками, і тому про цю книгу більшість вінницьких письменників мовчить.) Щирим словом привітали з ювілеєм вінницьких письменників: заступник голови НСПУ Ми¬хайло Василенко від імені всієї Спілки і її голови Володимира Яворівського, вінничанка, нині відповідальний секретар НСПУ та голова Вінницького земляцтва Ніна Гнатюк, яка особли¬во сприяла проведенню свята, письменники Ганна Чубач, Валентина Козак, Галина Тараскж, го¬лова Хмельницької письменницької організації Микола Федунець, творчість яких починалась на Вінниччині. Сердечну атмосферу свята підтримали добрим словом ведучі вечора заслужена арти¬стка України Марія Скрипник та Володимир Ра¬бенчук, талановитий ансамбль „Подльські музики(керіник П.Піковський) піснями на слова вінничан Степана Литвина, Миколи Лукова, а танцями — дитячий колектив „Барвшок" під орудою Петра Бойка.» Цей матеріал Галини АНДРОЩУК надруковано 16 лютого 2006 року .


Вінницький літературний веб-портал: www.poezia.

orgЗбирає оперативну інформацію про найбільш значимі літературні події на Україні, зокрема на Вінниччині, та регулярно повідомляє про них на сайті. На цьому порталі розміщені твори та форум поетів України, зокрема Вінниці та області. Вперше створив на Вінниччині літературний веб-портал видавець, поет, бард Микола Кротенко, e-mail: bards@vinnitsa.com

Вінницький літературний веб-сайт: www.ezos.iatp.org.ua Цей сайт містить твори та літературну критику. Перший сайт на Вінниці створили веб-дизайнер, поет Володимир Горшков та літератор Сергій Негода, e-mail: vinnser@rambler.ru

Вінницький літературний веб-сайт «ЧОРНИЙ ШЛЯХ» . Цей сайт організував Михайло Каменюк на сервері Укртелекому. На ньому розміщено твори вінницьких авторів: Володимира Прилипка, Анатолія Секретарьова, Миколи Шошанні, Віктора Мельника, Михайла Каменюка. Зауваження та пропозицiї надсилайте на адресу kamenuk@vc.ukrtel.net

Вінницька організація Асоціації українських письменників України.

Утворена 6—8 березня 1997 р. на установчих зборах АУП в Києві(118 учасників). Організація АУП має за мету подолання структурно-ідеологічного змертвіння в письменницькому середовищі України, що виникло через неспроможність керівництва Спілки письменників України (СПУ) реформувати структуру та концептуальні засади Спілки письменників до рівня відповідності вимогам сучасної ситуації (як соціальної, так і світоглядної). Ставши в опозицію до СПУ, АУП проголосила своїми критеріями фаховість, подолання колоніального синдрому в українській літературі, відкритість світовим світоглядним та стильовим надбанням XX ст. Вступ до АУП відбувається на підставі запрошення від Координаційної Ради АУП (23 особи). Президентом АУП було обрано Ю. Покальчука, віце-президентами Володимира Моренця, Ю. Андруховича, І. Римарука і Тараса Федюка. 4—5 лютого 2000 року відбувся II конгрес АУП (68 учасників), на якому Президентом АУП було обрано Т. Федюка, віце-президентами 1. Римарука, В. Моренця, С. Жадана і О. Кривенка. 3'їзд констатував наявність в Асоціації організаційної кризи, викликаної відсутністю працівників офісного апарата і професійних менеджерів. 29 лютого 2004 року, у Києві, відбувся IV-й з’їзд АУП. Новим президентом Асоціації було обрано поета Ігоря Римарука. Віце-президентами стали Юрій Покальчук, Юрій Винничук, Дмитро Стус, Тарас Федюк. Координатор вінницької осередку АУП – Віктор Мельник, viktorm@vn.ua, vikm@svitonline.com. Проводить презентації творів письменників АУП. До АУП входять: Віктор Рибачук(творчість), Галина Овсієнко, Галина Колежук.

Асоціація російських та російськомовних письменників Вінниччини.

Заснована в 1998 році. Голова літературного осередку : Микола Поздняков. Проводить різноманітні культурні форуми та літературні читання у закладах Вінниці. Проводить презентації творів та книг письменників та редагує літературний подільський альбом «ПОЛЕ ЛИТЕРАТУРНОЕ».

Обласне літературно-мистецьке об’єднання імені Василя Стуса.

Нараховує більше 100 митців Вінниці та області. Збирається на відкриті літературні форуми двічі на рік 17 травня та 17 вересня на базі музею М. М. Коцюбинського (м. Вінниця, вул. Івана Бевза, 15, тел.: (0432) 32-69-73). Керівник – Василь Кобець.


Незалежна літературна група «ЛІРИКИ transcendenta».

До групи входять 6 поетів з Вінниці. Марина Акімова, elster111@rambler.ru, Леонід Борозенцев, lb_2004@rambler.ru, Юлія Броварна, dixi_2004@rambler.ru, Наталя Іванова, ini1@rambler.ru, Сергій Негода, vinnser@rambler.ru, Андрій Стебєлєв, abcmilob@yahoo.com Літературна група розпочала свою діяльність з 24 травня 2003 року на вінницькому фестивалі актуального мистецтва «Версія А2». У вересні 2003 року розгорівся перший скандал у групі «Лірики Т». Юлія Броварна друкує у вінницькій газеті інтерв’ю. Це не сподобалося поетесі Татіані Комаровій. Яка в першій рік існування входила до групи.

Творчий «скандал» тривав до тих пір, поки у квітні 2004 року повідомила про свій вихід із групи(стаття в вінницькій газеті «Незалежний Кур’єр» від 18 квітня 2004 року), не поділяючи погляди групи Ліриків Т на літературу... У травні 2004 року на вінницькому фестивалі «ВАКУУМ» за результатами поетичного турніру місце в групі отримав невідомий до тих пір вінницький поет та атикварщик Ярослав Ганчевський. Проте Ярослав Ганчевський згодом відійшов від активного літературного життя. Группа «Лірики Т» постійно проводить відкриті поетичні читання, культурні форуми, фестивалі для митців міста та області. Зараз група «Лірики Т» переймається внутрішніми творчими проблемами. До своїх лав нікого не запрошує. В рамках творчої лабораторії група проведе для початківців літературну студію щопонеділка у турклубі «Меркурій». Прослуховує твори молодих авторів і допомагає авторам рецензіями та відгуками на почуті тексти. Адреса літературної лабораторії: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 40, з 18.00 до 21.00 в Літньому саду.

Леонід Борозенцев – поет, народився 4 березня 1971 року. Закінчив ЗОШ № 21 в 1988 році. Має фах художника-оформлювача. Перша публікація віршів виявлена в подільському альбомі “ПОЛЕ ЛИТЕРАТУРНОЕ” за 1994 рік під псевдонімом Леонід Піроговіч. Закінчив ВДПУ, філологічний факультет в 1996 році. Автор проекту “ПОЛЯРНИК ЛИТЕРАТУРНЫЙ”(2002), учасник проекту “ВЗМАХ КРЫЛА”, автор книги віршів “ХОЛОДНЫЙ РУБЕЖ”(Київ: “GENERATION P”, 2000), автор мистецького проекту “ПОЕТИЧНИЙ РИНГ”. Теоретик та ідеолог групи “ЛІРИКИ TRANSCENDENTA”. Лауреат літературної премії “Кришталева вишня” за 1996 рік. Студентський Керівник літературно-філософського об”єднанння “СУЧАСНИК” з 1991 по 1996 роки. У 2004 та 2005 році отримував звання лауреата всеукраїнського Пушкінського фестивалю. Юлія Броварна – журналіст, художник, бард, поет. Народилася 13 березня 1979 року у Вінниці. Закінчила ЗОШ №4 м. Вінниці. Закінчила художню школу в 1994. Перша публікація віршів в газеті “ПАНОРАМА” за 1994 рік. Закінчила ВПТУ №5. За фахом художник-оформлювач, виконавець виробів з кераміки, художник-ілюстратор. Член Спілки журналістів України з 2002 року, позаштатний кореспондент газети “Подільська зоря”, редактор газетно-журнального видання “DIXILAND”, учасник проекта “ВЗМАХ КРЫЛА” , автор книги “ЖИТТЯ РІЗНОБАВНІЇ СКЕЛЬЦЯ”.( Вінниця: “НІЛАН-ЛТД ”, 2003). Проілюструвала дві збірки віршів вінницької поетеси Світлани Травневої “Пелюстковий сніг” та “Сповідь любові”. Ілюстратор двох дитчих книжок Світлани Травневої “Ходить казка дивним лісом” та “Маленьке мишеня”. У 2005 році стала володаркою гран-прі фестивалю поезії в Черкасах „Літаючий дах”. У 2004 та 2005 році отримала звання лауреата всеукраїнського Пушкінського фестивалю поезії, що проходив у Кам’янці, Черкаської області. Сергій Негода народився 4 листопада 1967 року на Київщині . Закінчив Київський університет імені Тараса Шевченко механіко-математичний факультет в 1992 році. За фахом математик. Перша публікація віршів в подільському альбомі “Поле литературное” в 1997 році. Лірик. Письменник. Літературний критик. У літературній творчості використовує дві слов”янські мови. Відомий в широких літературних колах Вінниці з середини 90-х років, дякуючи «самвидаву», як автор оригінальних художніх текстів.. Зараз один з редакторів подольського альбома “ПОЛЕ ЛИТЕРАТУРНОЕ”, а також один із авторів ВІРТУАЛЬНОГО ПРОЕКТУ “EZOS” (www.ezos.iatp.org.ua), автор двох книг прози “В МОЄМУ СЕРЦІ – СОНЦЕ” (Вінниця, 2002) та “У ВІННИЦІ, ЯК У ВЕНЕЦІЇ...” (Вінниця, 2003). Переможець першого поетичного рингу, що відбувся 15 травня 2003 року у приміщенні ВДПУ. У 2005 році став лауреатом фестивалю поезії в Черкасах „Літаючий дах”, де виграв поетичний ринг. Наталя Іванова – поет, російський філолог Народилася 22 жовтня 1972 року в Підмосков”ї в місті Щолково. Закінчила ЗОШ № 32 у м.Вінниці. Перша публікація віршів в подільському альбомі “Поле Литературное” №1 за 1994 рік. Закінчила ВДПУ, філологічний факультет в 2002 році, учасник проекта “ВЗМАХ КРЫЛА” , автор проекту “ЖЕНСКАЯ ПОЭЗИЯ. ВИННИЦА 1993.” Андрій Стебелев – поет. Родився 23 березня 1965 року в місті Уссурійськ Приморського краю (Росія) в сім”ї війсковослужбовців. 1987 рік закінчив Московський військовий іститут за спеціальністю референт-перекладач мов урду та англійської. Проходив службу в Афганістані та Сибіру. З 1992 – на військовій службі в місті Вінниці. В 1996 та 2001 роках знаходився в Центальній Африці. Друкується з 1989 року в різних періодичних виданнях Москви, Санкт-Петербуга, Новосибірська, Ташкента, Вінниці. Перша книга віршів “Быть может” (Вінниця : Fyva Prolg, 1997) побачила світ під псевдонімом АВС. Про неї добре відгукнувся київський поет Леонід Вишеславський. Наступна книга «Подземная страна» (Вінница: Аквілон, 1998) , навіяна спогадами про пребування в Африці. А третя книга «Tertium Quid» (Вінница: Аквілон, 2000) містила тексти, написані протягом 20 років. Автор та редактор проекта “ВЗМАХ КРЫЛА”, член редакційної колегії московського сайту www.poezia.org.ua. Переможець другого поетичного рингу, що відбувся 6 червня 2003 року у приміщенні кафе „Русский чай”. Переможець третього поетичного рингу, що відбувся 3.07.2003 в літерратурному кафе "Буква". Отримав у 2003 році почесне звання „Король поетів”, вигравши турнір вінницьких поетів. Марина Акімова – поет, прозаїк, комп”ютерний дизайнер, сайтограф. Народилася 14 квітня 1980 у Вінниці. Закінчила суботню жіночну гімназію за спецільністю гід-перкладач з англійської та польської, німецької мови в 1997 році. Закінчила ВДПУ філологічний факультет в 2002 році. Перша публікація в 1995 році в ярославській газеті “Северная магистраль”. В 2001 році опублікована низка оповідань в київському журналі “ЛІЦЕЙ”. Учасник проекту “ПОЛЯРНИК ЛИТЕРАТУРНЫЙ». Автор концепції групи “ЛІРИКИ TRANSCENDENTA”.


Вінницька організація Конгресу письменників України.

Керівник: Леонід Борозенцев, lb_2004@rambler.ru. Утворена у жовтні 2005 року у місті Києві відомим поетом Юрієм Капланом.

Вінницький курінь гумористів імені Степана Руданського.

Керівник: Анатолій Панасович Гарматюк. Організовують та проводять презентації, літературні читання нових гумористичних збірок гумористів Вінниччини.

Неформальне літературне об’єднання «Сучасник».

Нараховує до 50 учасників. Зібрання проводить у приміщенні ВДПУ ім. М.М. Коцюбинського. Керівник – Олег Кадочніков, kadochnicov@rambler.ru.

Літературний клуб «Відкрита сторінка».

Нараховує близько 50 шанувальників художнього слова, кіно, театру. Проводить свої засідання в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Тімірязєва в читальному залі. Адреса: м. Вінниця, 21100, Соборна, 73 Тел. (0432) 32-20-34. Факс (0432) 35-16-85. E-мail: inform@library.vinnitsa.com Керівник – Сенкевич Анна Василівна, ANS20@yandex.ru, р.т. 32-16-24, 35-20-06.

Всеукраїнське товариство «ПРОСВІТА» імені Тараса Шевченка.

Має офіс: М. Вінниця. Вул.. Соборна, 72, другий поверх, тел.: (0432) 32-69-73). Має свій тижневик «СЛОВО ПРОСВІТИ» та сайт: www.slovo.prosvita.com.ua . Адреса в Києві: вул.. Хрещатик, 10-б, e-mail: slovo_prosvita@ukr.net

Традиційні наради молодих літераторів та поетів Вінницької області.

Організовує та проводить Вінницька організація НСПУ. Керує нарадами поет-трибун Василь Кобець. На нарадах постійно лунають лозунги про консолідацію творчих зусиль молодих авторів навколо української національної ідеї. Досить рідко звучать на нарадах суто мистецькі «незаангажовані» твори. Загалом творча молодь читає римовану публіцистику та агітки на тему любові до рідної неньки-України. Критика на твори молодих звучить з вуст вінницьких літераторів-«патріархів» нечітко, поверхово та загалом. Привертає увагу те, що «старі патріоти» письменники більше переймаються ідеологічними та політичними поглядами молодих, і взагалі не звертають увагу на дуже важливу лінгвістичну проблематику в парадоксальних текстах молодих авторів. Просто не помічають сильні та слабкі сторони творів, які звучать з вуст молодих митців, не дають висловитися з власною точкою зору на почуті твори. На нарадах панує авторитаризм, відсутня елементарна толерантність між «вчителями-поетами» та «учнями-поетами». На цих нарадах я зустрічав молоді обдарування в літературі: Оксану Скакодуб, Людмилу Суботіну, Оксану Дунську, Богдана Глову, Руслану Мельничук, Ігоря Богдана, Ганну Задерій, Ірину Зелененьку, Ольгу Зайцеву, Іванну Хоменко, Ольгу Тимофійшину, Жанну Дмитренко.

Дні Подільської поезії на Вінниччині.

Організовує Вінницька організація НСПУ. Дні поезії проходять у другій половині жовтня у форматі виступів членів НСПУ в аудиторіях ліцеїв, університетів, шкіл. Здебільшого для цього використовується актовий зал вінницького педагогічного університету, сюди професори направляють декілька курсів студентів-філологів. Поети читають вірші на сцені, а студенти в залі «шумлять». Досить часто на таких поетичних концертах відбувається презентація свіжих книг-метеликів поетів НСПУ. Якщо ж поет «читає» у цьому вузі теоретичний курс, то його книги-метелики студентам необхідно купувати в момент проблемної здачі заліків та іспитів. Після здачі іспитів та заліків ці книги-метелики рвуться у вузівських туалетах та викидаються у смітники.. Зі сторони студентів можна помітити, що у їхньому середовищі навколо вінницької поезії відсутній «здоровий» ажіотаж. Молодь не читає і не цікавиться сучасною вінницькою поетичною літературою.

Вінницька культурно-просвітницька спілка поляків.

Засновник: голова спілки Алла Петрівна Ратинська. 1998 рік заснування. Головною метою організації є відродження та збереження культурної спадщини польського народу, популяризація спільної історії та зміцнення дружби українського та польського народів. За час свого існування (8 років) товариством проведено низку різноманітних заходів з вивчення та розвитку духовних, історичних, моральних цінностей і традицій польського народу. Зокрема, музично-літературні вечори з відзначення видатних державних польських свят, ювілеїв відомих польських діячів літератури і мистецтв, виставки образотворчого мистецтва. З ініціативи спілки поляків в м. Вінниці, протягом 3-х років проводиться обласний фестиваль польської культури "Єднаймося, радіймо, співаймо". Спілка поляків є активним учасником багатьох наукових конференцій, форумів, семінарів як в Україні, так і у Польщі. Спілка міцно співпрацює з польськими державними, громадськими, навчальними, культурними закладами та приватними особами.

Вінницьке обласне доброчинне товариство "Польський дім" ім. Томаша Марка Леонюка

Засновник:президент Тетяна-Тереза Єндрусінська засноване 6 січня 1993 р. у м.Вінниці, Шаргородському та Тульчинському районах. Воно опікує дітей та літніх людей польського походження. Головною метою товариства є відродження польської мови та фольклору, допомога етнічним полякам похилого віку, сприяння зміцненню єдності і братерства народів України, задоволення та захист законних соціальних, творчих та інших спільних інтересів його членів. До складу обласної спілки поляків "Дом польський" входить доброчинне культурно-освітнє товариство поляків ім. Конфедератів Барських. Одним з досягнень товариства є підписання угоди про партнерство між містами Бар та Квідзин (Польща). У 2001 р. був споруджений пам'ятник польським воїнам-легіонерам, які поховані на Барському кладовищі.

Зараз Польський Дім розташовується в місті Вінниці на другому поверсі в будинку 77-А по вулиці Лялі Ратушної.

Газета "Поле литературное" та літературно-філософське об'єднання "Поле"

.

Заснована в квітні 1993 році вінницьким письменником Олегом Петровичем Кадочніковим. Публікує твори та статті літераторів Вінниччини. Вийшло 27 номерів. Головний редактор Леонід Борозенцев. Лекторій російської культури "Золотое кольцо". Засновано в 1999 році вінницьким письменником Олегом Петровичем Кадочніковим. Організовує та проводить освітню діяльність на Вінниччині.

Пересувна Пушкінська бібліотека.

Заснована в 1999 році вінницьким письменником Олегом Петровичем Кадочніковим. Організовує та проводить освітню діяльність на Вінниччині. Популяризує книги Вінницьких видавництв.

Жіночий поетичний клуб.

Заснована в 2000 році вінницькими письменницями та поетесами. Організовує та проводить освітню та літературну діяльність на Вінниччині. Популяризує художні та поетичні книги.

Вінницьке обласне земляцтво білорусів.

Засновник: Василь Петрович Свирид. Існує з 1998 р. Створило бібліотеку художньої літератури на білоруській мові, яка щорічно поповнюється за рахунок видань білоруських авторів і досягла більше 300 примірників. Бібліотека має також добірку газет, які надсилаються окремими редакціями обласних видань Республіки Білорусь.

Вінницьке обласне товариство єврейської мови і культури.

Засновник: Олександр Цодікович. Основними напрямками роботи товариств є відродження єврейської мови, культури і традицій, культурно-просвітницька діяльність, вивчення історії єврейського народу.

Вінницьке обласне товариство "Голендерські чехи".

Почало своє існування в с. Миколаївці Козятинського району, плодючі землі якого причарували переселенців із гірських районів Чехії. Роботу з відродження традицій і звичаїв чеського народу, з дослідження історії та культури чехів очолила Лариса Ярославівна Лановик. Зібрано матеріали про визначних людей села – академіка НАН України Г.Сухомела, письменника В. Земляка, самобутнього художника С.Смаля. Створено музей культури і побуту чеського народу, в якому обладнано куточок "Наші предки – чехи", галерею полотен С.Смаля.

Вінницький центр литовської культури та історії "Сакалас".

Засновник: Васіліюс Сугак. Нараховує 10 членів, але за час його існування було проведено чимало виставок, літературно-художніх вечорів, фестивалів, лекторіїв та багато інших культурологічних акцій. Вінницьке товариство німців "Відергербурт". Засновник: Ольга Бабкіна. Вивчає німецьку мову, відроджує німецьку культуру та традиції.

Вінницька обласна грузинська громада "Арго".

Засновник: Мераб Гарсіа. Нараховує 400 чоловік і вивчає та зберігає національні грузинські традиції. На грузинські свята громада збирається і святкує разом.

Вінницький регіональний центр культури та мистецтва циганського народу "Девлеса, ромале!" ("З Богом, цигани!").

Створено 2001 р. Центр нараховує 26 чоловік на чолі з президентом центру – Андрієм Вікторовичем Сенченком. На базі центру створено циганський шоу-театр "Шатро", якому аплодували глядачі багатьох міст України. Центр відроджує історичні, культурні та національні традиції циганського народу, пропагує ідею братерства та дружби усіх народів.

Відбірковий тур у Вінницькій області Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

Організатор: Вінницька організація НСПУ та Управління культури та освіти Вінницької обласної державної адміністрації. Конкурс проводиться серед школярів області.

Конкурс поезії вінницьких школярів «ЗЕЛЕНЕ ГРОНО». Організотори: Управління освіти Вінницької міської ради. Керує конкурсом Галина Василівна Мисак та методичний кабінет української мови та літератури. Проводиться щорічно в квітні місяці. Вінниця, вул. Соборна, 59. Тел: (0432) 32-05-15. E-mail: vmuo@edu.vn.ua Декадник української мови та літератури Організотори: Управління освіти Вінницької міської ради. Керує конкурсом Галина Василівна Мисак та методичний кабінет української мови та літератури. Проводиться щорічно по школам міста в листопаді місяці. Вінниця, вул. Соборна, 59. Тел: (0432) 32-05-15. E-mail: vmuo@edu.vn.ua

Клуб авторської пісні «Птаха».

Нараховує близько 20 учасників. Проводить свої зібрання в тур клубі МЕРКУРІЙ, м. Вінниця, вул. Пушкіна, 40.

Арт-Клуб мистецтв «Зелений контрабас». Нараховує близько 100 учасників. Проводить мистецькі акції щовівторка у кіно-концертному приміщенні «Плеяда», м. Вінниця, вул. Хмельницьке шоссе, 7, будинок «Книжка».

Молодіжне літературне об’єднання «Метро».

Нараховує близько до 10 бардів-поетів. Проводить мистецькі акції в тур клубі МЕРКУРІЙ. м. Вінниця, вул. Пушкіна, 40.

Студентське літературна студія « Червоні Вітрила».

Створена в лютому 1951 році Михайлом Присяжнюком. Номінально нараховує близько півсотні студентів філологів ВДПУ. За планом проводить свої засідання на кафедрі української літератури ВДПУ ім.. М. Коцюбинського щомісяця. Керівники – літературознавці А. Подолинний та Т. Яковенко. Збирається дуже рідко. Як я не старався, але потрапити на це об’єднання майже не можливо. Здається, що воно існує для «галочки». Недавно студія відзначила симетричну дату 55 років. Ось , що пише про сучасну студію Інна Червінчик:

«У середу, 11 січня 2006 p. "ЧЕРВОНИМ ВІТРИЛАМ" виповнилося 55 років. Літературна студія Вінницького педуніверситету на 80% поповнює Спілку письменників. Поети та письменники, яких підштовхнула на літературну стезю студія Вінницького педагогічного університету «Червоні вітрила», сьогодні і справді не мислять свого життя без рим, яскравих метафор, білих віршів та глибокої прози. ...А починалося усе 55 років тому, коли молодий та енергійний викладач філфаку Михайло Присяжнюк запросив обдарованих студентів на літературний «вогник», де кожен міг продекламувати власні твори. «Літературні вечорниці» так сподобалися молоді, що вже на першій зустрічі було вирішено створити літстудію з романтичною назвою «Червоні вітрила». Через 10 років літстудійці видали свою першу колективну збірку «Подільські проліски»... Згодом ніжні тендітні «проліски» стали визнаними метрами, і, як сказав поет Володимир Рабенчук, «найперші вірші на тоненьких ніжках, немов курчатка» подекуди стали класикою. За своє існування студія «Червоні вітрила» дала літературі таких видатних майстрів слова як Борис Хоменко, Ніна Гнатюк, Григорій Усач, Тетяна Яковенко, Андрій М’ястківський, Наталя Ткачук, Василь Юхимович, Валентина Сторожук, Володимир Прилипко, Юрій Сегеда... Усіх і не перерахувати! Як зазначив присутній на «іменинах» голова обласної Спілки письменників Володимир Рабенчук, саме «Червоні вітрила» на 80% дають якісне поповнення спілки. Спогадами про виживання студії в умовах, коли КДБ тримав над нею захисну парасольку від «дощу вільнодумства», поділився професор, Заслужений діяч культури Анатолій Подолинний: - У 60-х роках я був старостою «Червоних вітрил». Нас, студійців, було небагато – чоловік 10-12. Часи то були непрості, адже українське слово не було у пошані у влади. Українські школи закривали, усі говорили про «нову спільноту». Тому сьогодні мені дуже приємно бути на цьому святі, бо це, передусім, свято нашої мови. Сьогодні у студії, якою опікується талановита поетеса Тетяна Яковенко, понад 50 молодих обдарувань. Багато з них вже мають свої збірки, нагороджені літературними преміями. Їх, «вітрилівців», «спадкоємців Стельмаха та Старицького», щиро вітала секретар Національної СПУ, теж колишня студійка Ніна Гнатюк. Ну, а грамоти за підписом Яворівського дісталися «батькам» студії Б.В.Хоменку, А.М.Подолинному та Т.В.Яковенко. Побажання ловити вітер епохи та радувати новими збірками зичили «іменинникам» місцеві поети Петро Головатюк, Дмитро Пічкур, Валентина Сторожук, Ірина Зелененька, Юрій Сегеда, котрі порадували присутніх своїми новими творами. Ліричного настрою святу додавали і пісні у виконанні Віталія Борецького, Ольги Білоус та Віталія Гандзюка. Порадували вишуканою поезією і теперішні студійці Оля Зайцева, Валентина Гальянова, Оксана Денисюк, Володимир Ліщук, Мирослава Чорнодон, Ольга Каменська, три Юлії – Москалюк, Жеребецька та Миколюк, Світлана Кравінська.... Видавець Наталя Космина («Книга-Вега»), вітаючи «Червоні вітрила», похвалилася, що вона видала вже не мало-не багато, а 10 (!) книг студійців. А ще презентувала «тепленьку», щойно з друкарні, нову збірочку 14-річної Наталі Єрмакової, вихованки студії «Мережка», якою теж опікується Тетяна Яковенко. Отже, росте нова зміна «вітрилівців». - Я зворушена, — зізналася керівник «Червоних вітрил» Тетяна Яковенко, — коли слухаю твори літстудійців. Кожен з них несе безодню талантів. Свого часу я теж була вихованкою «Червоних вітрил». Тодішній її керівник Анатолій Подолинний навчав нас, що поезія – не особливий порядок особливих слів, а вища форма існування мови. І хоча я і не стала поетом, поезія живе у моєму серці. А головне, я щаслива, що українська мова, незважаючи на те, що, як стверджує один французький вчений, кожного тижня з лінгвістичної карти світу зникає 2 мови і яку тривалий час вважали «наречием», є.» Інна ЧЕРВІНЧУК 286000, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 25 Тел. +380 432 53-17-18, 53-17-15, 53-05-01 E-mail: chanel33@vinnitsa.com

Молодіжне літературне об’єднання «Мережка».

Нараховує близько двох десятків школярів-початківців. Проводить свої засідання на у Вінницькому будинку школярів щомісяця. Керівник – поет, літературознавець Тетяна Яковенко.

Вінницька організація Національної спілки журналістів України.

Нараховує більше сотні членів. Голова – Володимир Лисенко.


Поетичні ринги.

Організатори: вінницька літературна група «Лірики Т». Перші два поетичні ринги(п’ять раундів-читань) відбулися в 18.00 15 травня 2003 року на кафедрі світової літератури під час засідання літературного об’єднання «СУЧАСНИК» спочатку між двома вінницькими поетесами Наталією Івановою та Юлією Броварною і згодом між двома вінницькими поетами Сергієм Негодою та Леонідом Борозенцевим. Присутні поети та критики визнали переможцями серед поетес Юлію Броварну та серед поетів Сергія Негоду(рахунок 21:22). Рефері рингу був Микола Поздняков, а лічильну комісію очолював Андрій Стебєлєв. Третій поетичний ринг(три раунди-читання) відбувся в рамках Пушкінського дня у Вінниці 6 червня 2003 року в кафе «Руський чай» по вулиці Архітектора Артинова між вінницькими поетами Андрієм Стебєлєвим та Миколою Поздняковим. Переможцем визнано Андрію Стебєлєва(рахунок 34: 41). Рефері рингу був Михайло Харьков. Лічильну комісію очолював Сергій Негода. На четвертому поетичному ринзі(три раунди-читання), що відбувся в літературному кафе «Буква»(Вінницький центральний універмаг) під час презентації групи «Лірики» 25 червня 2003 року схрестили свої ліричні пера Леонід Борозенцева та Андрій Стебєлєв. Шанувальники поезії визнали переможцем Андрія Стебєлєва. В ролі рефері виступила Юлія Броварна, а лічильну комісію очолив Сергій Негода. П’ятий поетичний ринг(три раунди-читання) відбувся в рамках літературної виїзної сесії в літературний музей міста Немирова в серпні 2003 року. Леонід Борозенцева взяв реванш у Сергія Негоди з рахунком (29:28). Ринг відбувся на порогах Південного Бугу неподалік Сокольця, після відвідання літературного музею в Немирові. Рефері рингу був Микола Поздняков. Перший Турнір з шести поетичних рингів на звання вінницького унікального поета 2003 року відбувся в 25 грудня 2003 року в рамках анонімного поетичного конкурсу «Малахітовий носоріг-2003». В ньому брали участь шість вінницьких поетів: Леонід Борозенцев, Андрій Стебелєв, Лариса Любчик, Юлія Броварна, Татіана Комарова, Олена Асачова. До півфіналу вийшли: Андрій Стебєлєв, Татіана Комарова, Лариса Любчик. У фіналі переміг у Татіани Комарової з різницею в один голос Андрій Стебєлєв. Цей особистий голос отримав від Сергія Негоди поет-віртуоз. Андрія Стебєлєва визнано найкращим вінницьким поетом 2003 року у Вінниці. Лічильну комісію очолив Сергій Негода. Другий Турнір з трьох поетичних рингів відбувся в рамках вінницького фестивалю актуального мистецтва «Вакуум». Визвав на творчий турнір «Ліриків Т» нікому невідомий вінницький поет Ярослав Ганчевський. В разі перемоги на турнірі (три раунди-читання) поет Ярослав Ганчевський автоматично зараховувався до складу групи «Лірики Т». Турнір проходив у виставковому залі кінотеатру «Росія». Перший раунд виграла у Ярослава поетеса Юлія Броварна, а в наступних раундах поступилися Ярославу активісти групи: Сергій Негода та Леонід Борозенцева з мінімальною різницею в очках. За підсумками голосування голова лічильної комісії поздоровив Ярослава Ганчевського з перемогою. Згодом Ярослав Ганчевський відійшов від активного літературного життя, і вже більше не брав участі в мистецьких акціях групи «ЛІРИКИ Т». Лічильну комісію очолював Андрій Стебєлєв. Шостий поетичний ринг(три раунди-читання) відбувся в рамках черкаського поетичного фестивалю «Літаючий дах», що відбувся 12 лютого 2005 року між Леонідом Борозенцевим та Сергієм Негодою. В ролі рефері рингу виступила володарка гран-прі цього фестивалю Юлія Броварна, а лічильну комісію очолила Ольга Скобельська. В цьому ринзі черкаські шанувальники поезії визнали перемогу за Сергієм Негодою. Сьомий поетичний ринг(п’ять раундів-читань) відбувся в рамках черкаського поетичного фестивалю «Літаючий дах», що відбувся в арт-камері Черкаського обласного художнього музею 20 листопада 2005 року. Поетичний ринг відбувся між сімферопольською поетесою Мариною Матвєєвою та вінницьким поетом Леонідом Борозенцевим. В ролі рефері виступив відомий луганський поет Олександр Сігеда, а лічильну комісію очолив Сергій Негода з кримчанкою Вікторією Н. Перший раунд слухачі проголосували на користь вінницького поета 21: 40. В другому раунді Марина Матвєєва бере гору над Леонідом Борозенцевим з різницею в одне очко 38:37. Третій раунд знову за Ліриком Т, який робить значний очковий відрив від Марини, рахунок третього раунду 44:35. Останні два раунди перемагає симферопольська поетка з відповідними рахунками 48:32 та 51:30. Леонід Борозенцева на колінах вітає з перемогою Марину Матвєєву.

Калинівське районне літературно-мистецьке об’єднання «Калинове намисто».

Засноване при будинку культури Калиновського машинобудівного заводу в 1960 році. На початку об’єднання називалося «Промінь». Назву «Калинове намисто» отримало в 1998 році. Очолював літоб’єднання з 1960 по 1998 роки композитор Григорій Степанович Патрак. З 1998 року це об’єднання очолює Степан Михайлович Поліщук. Організовує та проводить мистецькі та літературні акції в Калиновському районі та Вінницькій області. Налічує близько 10 митців району. Літературні читання провидить регулярно в Калиновському районній бібліотеці при міському Палаці Культури.

Зараз до об’єднання «Калинове Намисто» входять: Поліщук С. М. – керівник, тел. 2-28-88, проживає в м. Калинівка. Патрак-Кухаренко Г.С. – композитор, поет, художник. Тел. 4-06-45. Проживає в м. Калинівка. Левицька М. К. – поетеса, тел. 2-18-08, проживає в м. Калинівка. Рибаченко В.С. – поет, проживає в місті Калинівка. Катічева М. І. – поетеса. Тел. 2-28-68. Працює в бібліотеці села Байківка. Галстян Е. – письменник, проживає в м. Калинівка. Ткаченко Н. Ю. – письменниця, проживає і вчителює в с. Нова Гребля. Завідуюча літературним музеєм ім. Євгена Гуцала. Гедз М.С. – поет, упорядник літературної антології «Калинівщина літературна. Антологія ХІХ-ХХ століть.»(2005 рік), директор Кіровської СЗОШ в с. Нова Гребля. Сарахан М. М. – байкар-гуморист, проживає в с. Лісова Лисіївка, Калиновського району. Павленко В. П – поет, радіокоментатор в районній радіокомпанії. Тел. 4-03-51, 2-18-59, 2-34-25(дом.) проживає в с. Корделівка. Свирид О. – поет, проживає в м. Калинівка.

Калинівський молодіжний поетичний клуб «Сузір’я».

Керівник клубу директор Кіровської школи Микола Сергійович Гедз. Засідання проводить у формі літературний читань у Калинівській юнацькій бібліотеці. Клуб видав в 2002 році міні-альманах молодих поетів Калинівщини «Світло Алькора», до якої увійшли твори поетів: Людмили Навроцької, Віталія Борецького, Руслани Вітер, Оксани Чорної, Світлани Касенюк, Лариси Коренюк, Олександра Жмуцького, Юлії Ракушняк, Лілії Гедз, Галини Бадрак, Анастасії Ігушевої, Тетяни Сагайдак, Наталії Ткачук, Олесі Кучерук, Інни Баранюк, Миколи Осьмачка, Лілії Ткаченко, Галини Євдокимової, Олени Руьан, Наталії Махібороди.

Жмеринське районне літературне об’єднання. Керівник: Горлей Володимир Савович. Випустили колективні поетичні збірки: «Калиновий цвіт»(1991), «Благовіст» (1992), «Гроно»(1994). Могилів-Подільське районне літературно-мистецьке об’єднання «Дністрова веселка». Керівник: Горобець Микола Панасович. Випустили збірку про митців свого краю «Їх пам’ятає Придністров’я»(1993). Хмельниківське районне літературно-мистецьке об’єднання «Золота троянда». Нараховує до півсотні поетів та прозаїків.

Автори, художні та критичні твори яких друкувалися в Вінницькій пресі в кінці ХХ на початку ХХІ століть:

Юлія Броварна, Марина Ельстер, Григор Мовчанюк, Леонід Борозенцев, Андрій Стебєлєв, Катерина Калитко, Сергій Вінницький, Віктор Мельник, Всеволод Кузнєцов, Ігор Федоров, Максим Зотов, Олександр Вечеров, Сергій Вернигора, Віктор Рибачук, Микола Шошанні, Татіана Комарова, Михайло Харьков, Генадій Кравцов, Олекса Славин, Євген Гробов, Микола Константинов, Микола Леонов, Олег Єлисеєв, Олег Усатюк, Любов Нєрушева, Лариса Любчик, Микола Поздняков, Олег Вечеров, Олена Асачова, Юрій Насіковський, Анастасія Ігушева, Людмила Земелько, Олександр Філін, Володя Шатковський, Олена Бурлак, Віталій Борецький, Наталя Пудайло, Інна Дроздова, Євген Дольник, Андрій Орленко, Анатолій Бортняк, Василь Гарвасюк, Анатолій Загрійчук, Леонід Пастушенко, Дмитро Дереч, Валентина Сторожук, Володимир Рабенчук, Василь Кобець, Павло Кобець, Іван Волошенюк, Анатолій По долинний, Юрій Сегеда, Віталій Борецький, Анатолій Звірик, Петро Голова тюк, Петро Зарицький, Борис Хоменко, Олександр Хоменко, Тетяна Яковенко, Сергій Вдовиченко, Микола Завальний, Микола Гедз, Олександр Височанський, Дмитро Пічкур, Зоя Тищенко, Микола Рябий, Лариса Колесник, Леонід Куций, Михайло Стрельбицький, Павло Халебський, Валентина Сторожук, Юрій Боярунець, Михайло Каменюк, Аполлінарій Малевич, Василь Остапов, Володимир Лазаренко, Галина Овсієнко, Зоя Тищенко, Михайло Потупейко, Олена Чемерис, Віра Винничук, Ірина Зелененька, Володимир Ломоносов, Володимир Прилипко, Олександр Філін, Олександр Ключев, Анатолій Секретарьов, Наталя Іванова, Микола Мельник, Фаїна Приймачик , Марина Давидюк, Анатолій Бортняк, Галина Овсієнко, Анатолій Гарматюк, Петро Гордійчук, Анатолій Звірик, Валентина Козак, Володимир Кузьменко, Микола Студецький, Віктор Тимчук, Григорій Усач, Сергій Царенко, Микола Храмцов, Тетяна Артемьева, Марина Богданова, Віктор Яковлев, Олександр Пономарьов, Наталія Слободян, Роман Варич, Раїса Шевчук, Василь Раменяк, Сергій Свічка, Наталія Качур, Ігор Тумаркін, Валентина Паламарчук, Микола Василик, Олеся Клаптюх, Василь Рудий, Олена Вітенко, Тетяна Стрігина, Микола Тепленко, Григорій Курков, Анна Местешова, Василь Красиленко, Анна Козлова, Віктор Енін, Микола Костін, Микола Константинов, Борис Коган, Ольга Сидорова, Ольга Горностай, Анатолій Хомчук, Галина Циганська, Наталя Скидан, Віталій Шкільнюк, Ігор Козак, Михайло Козлов, Таїсія Корнецька, Діана Пташинська, Людмила Пудова, Лариса Любчик, Степан Поліщук, Лариса Ємельянова, Людмила Качуровська, Сергій Крилатов, Валерій Лазаренко, Наталя Пудайло, Євген Дольник, Шуров, Світлана Травнева, Василь Земляк, Михайло Стельмах, Євген Гуцало, Оля Зайцева, Валентина Гальянова, Оксана Денисюк, Володимир Ліщук, Мирослава Чорнодон, Ольга Каменська, три Юлії – Москалюк, Жеребецька та Миколюк, Світлана Кравінська.... та інші
Коментар: 0 Переглядів: 3085 [Історія змін] Розмір:83077 байт
Останні зміни зроблені: vinnser Cергій Вінницький 2925 дні(в) тому 17.04.2006 13:57:11
ДодавТекст
Ім'я Пароль
розширений... ( / Реєстрація )

Тема

В тексті можна використовувати Wiki або HTML тегиХто на сайті?
Анонімні: 3, Зареєстровані: 0 (?)
Скарга | Розміщено на MyLivePage | | © Kolobok smiles, Aiwan